CUI 1305259
ROVIT SA
ROVIT SA este o firmă din Valea Nicovani, județul Prahova, înființată în 1991. Activitatea principală: CAEN 1102 - Fabricarea vinurilor din struguri. Firma este plătitoare de TVA din 1993. Stare: În dizolvare sau insolvență. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 4.4 mil. lei (+10.2% față de 2024), o pierdere netă de 507.3 mii lei și 21 de angajați.
Date de identificare
CUI
1305259
Nr. înregistrare
J1991001237298
EUID
ROONRC.J1991001237298
Formă juridică
SA
Județ
Prahova
Localitate
Valea Nicovani
Adresă
VALEA NICOVANI, NR.18
Data înregistrării
29-11-1992
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 29.11.1992
Stare la Registrul Comerțului
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Datele provin din registre publice (ANAF, ONRC, MF). Pentru opoziție sau ștergere scrie la [email protected].
Situația fiscală
Plătitor de TVA
din 01-07-1993
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026
Reprezentanți legali
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
Administrator judiciar
reprezentant al persoanei juridice
Administrator special
reprezentant al persoanei juridice
reprezentant al persoanei juridice
Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Activități autorizate (CAEN)
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN principal
1102 - Fabricarea vinurilor din struguriCoduri CAEN autorizate
Pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.2 (2008)
-
0125 - Cultivarea fructelor arbuştilor fructiferi, căpşunilor, nuciferilor şi a altor pomi fructiferi
-
0161 - Activităţi auxiliare pentru producţia vegetală
-
1101 - Distilarea, rafinarea şi mixarea băuturilor alcoolice
-
4631 - Comerţ cu ridicata al fructelor şi legumelor
-
4634 - Comerţ cu ridicata al băuturilor
-
4725 - Comerţ cu amănuntul al băuturilor, în magazine specializate
-
4931 - Transporturi urbane, suburbane şi metropolitane de călători
-
4939 - Alte transporturi terestre de călători n.c.a.
-
4941 - Transporturi rutiere de mărfuri
-
5510 - Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare
-
5520 - Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată
-
5590 - Alte servicii de cazare
-
5610 - Restaurante
-
5630 - Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor
-
7120 - Activităţi de testări şi analize tehnice
-
8292 - Activităţi de ambalare
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Indicatori 2025
Cifrele din cel mai recent bilanț, față de anul precedent.
Cifra de afaceri netă
4 381 862
Rezultat net
−507 324
Capitaluri proprii
−5 970 870
Număr mediu de salariați
21
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Date financiare
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 1102 · set de date MF situatii_financiare_2009 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | |||||||||||||||||
| Active imobilizate |
9 853 295
|
10 290 186
|
10 993 650
|
11 440 191
|
11 829 627
|
12 440 652
|
12 766 433
|
13 384 593
|
14 450 251
|
14 967 264
|
19 091 969
|
16 224 419
|
18 288 056
|
20 969 597
|
23 648 021
|
24 522 059
|
27 359 295
|
| Active circulante |
4 878 388
|
4 884 370
|
6 887 133
|
6 066 060
|
5 747 510
|
5 739 062
|
5 506 976
|
6 528 557
|
6 767 148
|
6 944 153
|
6 987 424
|
9 001 026
|
7 646 784
|
10 376 632
|
11 415 363
|
12 760 447
|
19 902 068
|
| Stocuri |
4 232 026
|
4 183 897
|
5 262 209
|
4 175 164
|
3 861 226
|
3 671 886
|
3 272 043
|
3 474 892
|
3 835 098
|
4 904 058
|
4 656 776
|
5 192 234
|
4 587 371
|
8 651 871
|
9 648 968
|
9 841 901
|
18 630 481
|
| Creanțe |
539 199
|
558 060
|
1 564 177
|
1 650 635
|
1 836 648
|
1 892 300
|
2 045 955
|
2 739 978
|
2 745 917
|
1 722 381
|
2 271 637
|
3 740 572
|
2 959 160
|
1 599 922
|
1 682 063
|
2 851 242
|
1 245 049
|
| Casa și conturi la bănci |
107 163
|
142 413
|
60 747
|
240 261
|
49 636
|
174 876
|
188 978
|
313 687
|
186 133
|
317 714
|
59 011
|
68 220
|
100 253
|
124 839
|
84 332
|
67 304
|
26 538
|
| Cheltuieli în avans |
—
|
—
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 889
|
1 519 889
|
1 519 961
|
1 524 207
|
1 525 303
|
1 519 457
|
—
|
| Datorii |
20 630 019
|
20 556 275
|
22 154 180
|
21 192 926
|
20 908 659
|
20 369 782
|
19 901 982
|
20 444 519
|
20 191 406
|
19 275 312
|
18 958 658
|
20 589 892
|
18 892 280
|
20 493 062
|
21 345 625
|
22 294 027
|
20 616 065
|
| Venituri în avans |
72 534
|
74 395
|
76 255
|
78 116
|
79 976
|
89 300
|
89 300
|
89 300
|
89 300
|
89 300
|
—
|
—
|
—
|
—
|
110
|
110
|
320
|
| Provizioane |
—
|
0
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
1 519 457
|
—
|
| Capitaluri proprii |
−5 970 870
|
−5 456 114
|
−4 349 652
|
−3 764 791
|
−3 411 498
|
−2 279 368
|
−1 717 873
|
−620 669
|
936 693
|
2 546 805
|
7 121 167
|
4 635 985
|
7 043 064
|
10 857 917
|
13 723 495
|
14 988 369
|
26 644 978
|
| Capital subscris vărsat |
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 614 500
|
7 532 100
|
7 532 100
|
7 532 100
|
7 532 100
|
7 532 100
|
7 532 100
|
| Cont de profit și pierdere | |||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
4 381 862
|
3 976 025
|
3 304 024
|
3 074 308
|
2 552 708
|
2 635 891
|
2 617 306
|
2 985 252
|
3 078 007
|
2 340 529
|
3 406 339
|
2 796 220
|
6 444 355
|
5 790 852
|
4 771 255
|
9 969 010
|
9 543 896
|
| Venituri totale |
5 214 687
|
4 518 602
|
5 520 660
|
4 334 401
|
4 524 559
|
3 759 176
|
3 092 248
|
3 965 492
|
3 126 253
|
3 564 278
|
3 835 789
|
5 359 110
|
6 068 304
|
6 031 101
|
6 704 581
|
3 675 311
|
11 118 741
|
| Cheltuieli totale |
5 722 011
|
4 952 560
|
6 104 626
|
4 667 996
|
5 371 650
|
4 264 751
|
4 140 598
|
4 867 286
|
4 308 799
|
4 515 778
|
4 908 838
|
7 687 080
|
7 763 924
|
6 028 773
|
6 696 365
|
12 698 600
|
17 768 704
|
| Rezultat brut |
−507 324
|
−433 958
|
−583 966
|
−333 595
|
−847 091
|
−505 575
|
−1 048 350
|
−901 794
|
−1 182 546
|
−951 500
|
−1 073 049
|
−2 327 970
|
−1 695 620
|
+2 328
|
+8 216
|
−9 023 289
|
−6 649 963
|
| Rezultat net |
Față de 2024
−507 324
|
−433 958
|
−583 966
|
−333 595
|
−847 091
|
−505 575
|
−1 048 350
|
−901 794
|
−1 182 546
|
−951 500
|
−1 073 049
|
−2 327 970
|
−1 695 620
|
+2 328
|
+8 216
|
−9 031 539
|
−6 657 296
|
| Alte date | |||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
Față de 2024
|
20
|
19
|
23
|
25
|
26
|
29
|
31
|
33
|
35
|
38
|
39
|
44
|
48
|
58
|
149
|
191
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Întrebări frecvente
-
Ce cifră de afaceri a avut ROVIT SA în 2025?
-
Bilanțul pe 2025 arată o cifră de afaceri netă de 4 381 862 lei, cu un rezultat net negativ (pierdere) de 507 324 lei.
-
Este ROVIT SA plătitoare de TVA?
-
Da, ROVIT SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
-
Ce cod CAEN principal are ROVIT SA?
-
Codul CAEN principal declarat la ANAF este 1102 - Fabricarea vinurilor din struguri.
-
Când a fost înființată ROVIT SA?
-
Firma a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 1 august 1991.
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Emite facturi către ROVIT SA în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește ROVIT SA?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.