CUI 207562
METEX COM SA
METEX COM SA este o firmă din Dej, județul Cluj, înființată în 1991. Activitatea principală: CAEN 4751 - Comerț cu amănuntul al textilelor. Firma este plătitoare de TVA din 1993 și aplică TVA la încasare. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 2 mil. lei (+3.0% față de 2024), un profit net de 559.3 mii lei și 6 angajați.
Date de identificare
CUI
207562
Nr. înregistrare
J1991000188124
EUID
ROONRC.J1991000188124
Formă juridică
SA
Județ
Cluj
Localitate
Dej
Adresă
P-TA 16 FEBRUARIE, NR.3
Data înregistrării
27-11-1992
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 27.11.1992
Stare la Registrul Comerțului
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Datele provin din registre publice (ANAF, ONRC, MF). Pentru opoziție sau ștergere scrie la [email protected].
Situația fiscală
Plătitor de TVA
din 01-07-1993
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026
Reprezentanți legali
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
Administrator
Administrator
Administrator
Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Activități autorizate (CAEN)
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN principal
4751 - Comerț cu amănuntul al textilelorCoduri CAEN autorizate
Pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.2 (2008)
-
6820 - Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Indicatori 2025
Cifrele din cel mai recent bilanț, față de anul precedent.
Cifra de afaceri netă
2 000 915
Rezultat net
+559 280
Capitaluri proprii
735 091
Număr mediu de salariați
6
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Date financiare
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4751 · set de date MF situatii_financiare_2009 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | |||||||||||||||||
| Active imobilizate |
589 048
|
482 897
|
520 302
|
515 505
|
538 201
|
569 350
|
534 583
|
583 513
|
608 476
|
649 100
|
672 821
|
721 793
|
786 676
|
843 653
|
840 184
|
875 167
|
940 334
|
| Active circulante |
371 550
|
200 429
|
63 685
|
105 660
|
182 464
|
116 059
|
604 954
|
327 424
|
272 927
|
235 362
|
241 143
|
212 124
|
247 768
|
295 073
|
320 146
|
338 531
|
368 380
|
| Stocuri |
—
|
—
|
—
|
18 440
|
29 637
|
46 857
|
39 982
|
42 319
|
45 352
|
46 519
|
53 495
|
51 357
|
62 768
|
72 989
|
75 669
|
86 863
|
109 475
|
| Creanțe |
35 942
|
20 716
|
11 499
|
19 643
|
39 012
|
46 161
|
117 534
|
135 307
|
107 309
|
119 394
|
120 656
|
90 352
|
114 472
|
133 765
|
106 594
|
106 307
|
147 348
|
| Casa și conturi la bănci |
335 608
|
179 713
|
52 186
|
67 577
|
113 815
|
23 041
|
447 438
|
149 798
|
120 266
|
69 449
|
66 992
|
70 415
|
70 528
|
88 319
|
137 883
|
145 361
|
111 557
|
| Datorii |
225 507
|
501 884
|
973 978
|
1 317 069
|
1 869 359
|
2 071 685
|
132 665
|
135 794
|
135 726
|
140 360
|
135 400
|
199 901
|
154 795
|
150 656
|
144 244
|
142 490
|
155 944
|
| Venituri în avans |
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
4 559
|
4 559
|
4 559
|
4 613
|
4 937
|
5 045
|
5 261
|
5 477
|
5 693
|
| Capitaluri proprii |
735 091
|
181 442
|
−389 991
|
−695 904
|
−1 148 694
|
−1 386 276
|
1 006 872
|
775 143
|
741 118
|
739 543
|
774 005
|
729 403
|
874 712
|
983 025
|
1 010 825
|
1 065 731
|
1 147 077
|
| Capital subscris vărsat |
148 810
|
148 810
|
148 810
|
148 810
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
239 108
|
| Cont de profit și pierdere | |||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
2 000 915
|
1 942 676
|
1 663 161
|
1 476 479
|
1 200 527
|
1 073 032
|
1 080 375
|
899 784
|
871 848
|
832 088
|
824 117
|
816 065
|
885 175
|
945 354
|
925 725
|
970 569
|
1 283 073
|
| Venituri totale |
2 201 005
|
2 129 928
|
1 859 143
|
1 672 345
|
1 317 193
|
1 184 043
|
1 168 828
|
1 010 212
|
966 559
|
909 401
|
915 032
|
886 167
|
940 143
|
1 008 242
|
980 041
|
1 025 818
|
1 357 633
|
| Cheltuieli totale |
1 537 349
|
1 449 908
|
1 379 179
|
1 188 856
|
1 033 788
|
1 060 561
|
938 676
|
973 492
|
964 984
|
943 863
|
870 431
|
1 019 416
|
1 048 455
|
1 036 043
|
1 069 675
|
1 100 714
|
1 167 621
|
| Rezultat brut |
+663 656
|
+680 020
|
+479 964
|
+483 489
|
+283 405
|
+123 482
|
+230 152
|
+36 720
|
+1 575
|
−34 462
|
+44 601
|
−133 249
|
−108 312
|
−27 801
|
−89 634
|
−74 896
|
+190 012
|
| Rezultat net |
Față de 2024
+559 280
|
+571 107
|
+402 871
|
+402 963
|
+237 582
|
+101 353
|
+230 152
|
+34 025
|
+1 575
|
−34 462
|
+44 601
|
−133 249
|
−108 312
|
−27 801
|
−89 634
|
−81 346
|
+152 878
|
| Alte date | |||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
Față de 2024
|
6
|
7
|
7
|
7
|
7
|
9
|
9
|
9
|
8
|
8
|
8
|
12
|
13
|
13
|
14
|
14
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Întrebări frecvente
-
Ce cifră de afaceri a avut METEX COM SA în 2025?
-
Bilanțul pe 2025 arată o cifră de afaceri netă de 2 000 915 lei, cu un rezultat net pozitiv (profit) de 559 280 lei.
-
Este METEX COM SA plătitoare de TVA?
-
Da, METEX COM SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1993.
-
Ce cod CAEN principal are METEX COM SA?
-
Codul CAEN principal declarat la ANAF este 4751 - Comerț cu amănuntul al textilelor.
-
Când a fost înființată METEX COM SA?
-
Firma a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 8 martie 1991.
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Emite facturi către METEX COM SA în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește METEX COM SA?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.