CUI 24434252
RETRO CONSTRUCT SRL
RETRO CONSTRUCT SRL este o firmă din Brăila, județul Brăila, înființată în 2008. Activitatea principală: CAEN 4120 - Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale. Firma este plătitoare de TVA din 2008 și este înregistrată în RO e-Factura. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 7.2 mil. lei (+76.1% față de 2024), un profit net de 81.6 mii lei și 33 de angajați.
Date de identificare
CUI
24434252
Nr. înregistrare
J09/828/2008
EUID
ROONRC.J09/828/2008
Formă juridică
SRL
Județ
Brăila
Localitate
Brăila
Adresă
Str. Poet Grigore Alexandrescu, Nr. 120 BIS, C.P.
Data înregistrării
08-09-2008
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 08.09.2008
Stare la Registrul Comerțului
Sursa: ANAF · actualizat 15-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Datele provin din registre publice (ANAF, ONRC, MF). Pentru opoziție sau ștergere scrie la [email protected].
Situația fiscală
Plătitor de TVA
din 11-09-2008
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Sursa: ANAF · actualizat 15-10-2026
Reprezentanți legali
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
Administrator
Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Activități autorizate (CAEN)
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
Coduri CAEN autorizate
Pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.2 (2008)
-
1412 - Fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru
-
1413 - Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte (exclusiv lenjeria de corp)
-
1414 - Fabricarea de articole de lenjerie de corp
-
1419 - Fabricarea altor articole de îmbrăcăminte şi accesorii n.c.a.
-
1420 - Fabricarea articolelor din blană
-
1431 - Fabricarea prin tricotare sau croşetare a ciorapilor şi articolelor de galanterie
-
1439 - Fabricarea prin tricotare sau croşetare a altor articole de îmbrăcăminte
-
1512 - Fabricarea articolelor de voiaj şi marochinărie şi a articolelor de harnaşament
-
1520 - Fabricarea încălţămintei
-
2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcţii
-
2312 - Prelucrarea şi fasonarea sticlei plate
-
2512 - Fabricarea de uşi şi ferestre din metal
-
2894 - Fabricarea utilajelor pentru industria textilă, a îmbrăcămintei şi a pielăriei
-
3320 - Instalarea maşinilor şi echipamentelor industriale
-
4321 - Lucrări de instalaţii electrice
-
4322 - Lucrări de instalaţii sanitare, de încălzire şi de aer condiţionat
-
4329 - Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
-
4333 - Lucrări de pardosire şi placare a pereţilor
-
4334 - Lucrări de vopsitorie, zugrăveli şi montări de geamuri
-
4339 - Alte lucrări de finisare
-
4616 - Intermedieri în comerţul cu textile, confecţii din blană, încălţăminte şi articole din piele
-
4619 - Intermedieri în comerţul cu produse diverse
-
4651 - Comerţ cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice şi software-lui
-
4652 - Comerţ cu ridicata de componente şi echipamente electronice şi de telecomunicaţii
-
4661 - Comerţ cu ridicata al maşinilor agricole, echipamentelor şi furniturilor
-
4662 - Comerţ cu ridicata al maşinilor-unelte
-
4664 - Comerţ cu ridicata al maşinilor pentru industria textilă şi al maşinilor de cusut şi de tricotat
-
4669 - Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente
-
4690 - Comerţ cu ridicata nespecializat
-
4741 - Comerţ cu amănuntul al calculatoarelor, unităţilor periferice şi software-lui în magazine specializate
-
4752 - Comerţ cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă şi a celor pentru vopsit, în magazine specializate
-
4774 - Comerţ cu amănuntul al articolelor medicale şi ortopedice, în magazine specializate
-
4778 - Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
-
4791 - Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
-
5210 - Depozitări
-
5224 - Manipulări
Sursa: ANAF · actualizat 15-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Indicatori 2025
Cifrele din cel mai recent bilanț, față de anul precedent.
Cifra de afaceri netă
7 165 356
Rezultat net
+81 579
Capitaluri proprii
308 486
Număr mediu de salariați
33
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Date financiare
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2009 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | |||||||||||||||||
| Active imobilizate |
568 146
|
479 557
|
348 232
|
378 556
|
216 969
|
199 847
|
201 222
|
162 053
|
115 180
|
105 323
|
104 145
|
43 017
|
38 705
|
25 410
|
24 239
|
27 871
|
17 357
|
| Active circulante |
1 180 382
|
1 126 307
|
265 692
|
657 175
|
660 254
|
1 569 571
|
534 275
|
88 212
|
125 887
|
68 656
|
81 058
|
73 790
|
59 714
|
56 473
|
64 459
|
27 078
|
44 962
|
| Stocuri |
10 803
|
10 803
|
10 803
|
10 803
|
26 078
|
236 819
|
251 074
|
30 132
|
28 969
|
27 101
|
27 101
|
26 936
|
26 936
|
26 936
|
5 394
|
6 457
|
29 152
|
| Creanțe |
1 135 465
|
1 100 569
|
249 989
|
572 612
|
535 068
|
1 223 252
|
283 124
|
54 846
|
86 281
|
38 923
|
41 486
|
39 714
|
32 612
|
28 945
|
54 979
|
19 037
|
119
|
| Casa și conturi la bănci |
34 114
|
14 935
|
4 900
|
73 760
|
99 108
|
109 500
|
77
|
3 234
|
10 637
|
2 632
|
12 471
|
7 140
|
166
|
592
|
4 086
|
1 584
|
15 691
|
| Cheltuieli în avans |
7
|
7
|
282 008
|
978 886
|
318 887
|
258 887
|
296 187
|
296 187
|
296 187
|
296 187
|
296 187
|
296 187
|
296 187
|
300 187
|
302 053
|
199 216
|
154 905
|
| Datorii |
1 440 049
|
1 278 965
|
619 194
|
550 221
|
−227 702
|
665 896
|
768 370
|
437 840
|
444 492
|
414 766
|
411 736
|
385 005
|
369 772
|
368 248
|
376 088
|
242 791
|
215 388
|
| Capitaluri proprii |
308 486
|
326 906
|
276 738
|
1 464 396
|
1 423 812
|
1 362 409
|
263 314
|
108 612
|
92 762
|
55 400
|
69 654
|
27 989
|
24 834
|
13 822
|
14 663
|
11 374
|
1 836
|
| Capital subscris vărsat |
400
|
400
|
400
|
400
|
400
|
400
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
| Cont de profit și pierdere | |||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
7 165 356
|
4 068 045
|
2 460 546
|
4 249 028
|
4 499 806
|
2 719 123
|
404 481
|
248 287
|
285 890
|
275 927
|
265 767
|
230 868
|
197 705
|
190 255
|
229 678
|
191 816
|
47 112
|
| Venituri totale |
7 439 269
|
4 404 773
|
3 184 839
|
4 405 924
|
4 508 088
|
2 720 042
|
414 483
|
297 222
|
299 107
|
275 928
|
349 345
|
237 687
|
216 894
|
201 140
|
231 779
|
202 874
|
48 192
|
| Cheltuieli totale |
7 332 722
|
4 295 434
|
3 112 360
|
4 327 071
|
4 407 088
|
1 593 947
|
254 410
|
273 923
|
253 139
|
281 906
|
299 107
|
227 606
|
200 393
|
201 850
|
227 718
|
188 204
|
45 238
|
| Rezultat brut |
+106 547
|
+109 339
|
+72 479
|
+78 853
|
+101 000
|
+1 126 095
|
+160 073
|
+23 299
|
+45 968
|
−5 978
|
+50 238
|
+10 081
|
+16 501
|
−710
|
+4 061
|
+14 670
|
+2 954
|
| Rezultat net |
Față de 2024
+81 579
|
+50 168
|
+48 342
|
+40 584
|
+61 403
|
+1 098 895
|
+154 701
|
+15 850
|
+37 362
|
−14 255
|
+41 665
|
+3 155
|
+11 012
|
−841
|
+3 289
|
+9 539
|
+1 487
|
| Alte date | |||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
33
|
—
|
38
|
25
|
5
|
1
|
1
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
2
|
3
|
3
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Întrebări frecvente
-
Ce cifră de afaceri a avut RETRO CONSTRUCT SRL în 2025?
-
Bilanțul pe 2025 arată o cifră de afaceri netă de 7 165 356 lei, cu un rezultat net pozitiv (profit) de 81 579 lei.
-
Este RETRO CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?
-
Da, RETRO CONSTRUCT SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 11 septembrie 2008.
-
Ce cod CAEN principal are RETRO CONSTRUCT SRL?
-
Codul CAEN principal declarat la ANAF este 4120 - Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale.
-
Când a fost înființată RETRO CONSTRUCT SRL?
-
Firma a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 8 septembrie 2008.
Sursa: ANAF · actualizat 15-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Emite facturi către RETRO CONSTRUCT SRL în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește RETRO CONSTRUCT SRL?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.