CUI 2740072
OPTISTAR S.R.L.
OPTISTAR S.R.L. este o firmă din Braşov, județul Brașov, înființată în 1992. Activitatea principală: CAEN 4778 - Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi. Firma nu este plătitoare de TVA și este înregistrată în RO e-Factura. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 42.8 mii lei (−58.7% față de 2024) și un profit net de 47.4 mii lei.
Date de identificare
CUI
2740072
Nr. înregistrare
J08/2920/1992
EUID
ROONRC.J08/2920/1992
Formă juridică
SRL
Județ
Brașov
Localitate
Braşov
Adresă
STR. REPUBLICII, NR.32
Data înregistrării
19-01-1993
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 19.01.1993
Stare la Registrul Comerțului
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Datele provin din registre publice (ANAF, ONRC, MF). Pentru opoziție sau ștergere scrie la [email protected].
Situația fiscală
Plătitor de TVA
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026
Reprezentanți legali
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
Administrator
Administrator
Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Activități autorizate (CAEN)
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN principal
4778 - Comerț cu amănuntul al altor bunuri noiCoduri CAEN autorizate
Pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.2 (2008)
-
2670 - Fabricarea de instrumente optice şi echipamente fotografice
-
3250 - Fabricarea de dispozitive, aparate şi instrumente medicale stomatologice
-
6820 - Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
-
8690 - Alte activităţi referitoare la sănătatea umană
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Indicatori 2025
Cifrele din cel mai recent bilanț, față de anul precedent.
Cifra de afaceri netă
42 774
Rezultat net
+47 407
Capitaluri proprii
93 831
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Date financiare
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4778 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | ||||||||||||||||
| Active imobilizate |
32 527
|
45 262
|
180 136
|
219 935
|
245 884
|
166 506
|
211 695
|
261 243
|
308 147
|
312 201
|
14 007
|
29 371
|
64 330
|
93 202
|
138 076
|
168 597
|
| Active circulante |
66 083
|
155 248
|
54 619
|
29 399
|
35 110
|
44 975
|
33 932
|
39 746
|
38 959
|
45 570
|
62 133
|
47 960
|
40 701
|
42 459
|
45 408
|
37 823
|
| Stocuri |
12 783
|
21 590
|
31 022
|
26 087
|
32 201
|
31 217
|
29 506
|
37 229
|
34 660
|
35 422
|
37 004
|
31 496
|
22 124
|
29 050
|
37 642
|
32 349
|
| Creanțe |
46 037
|
120 818
|
747
|
856
|
737
|
5 947
|
61
|
−315
|
371
|
674
|
435
|
1 527
|
6 006
|
428
|
428
|
10
|
| Casa și conturi la bănci |
7 263
|
12 840
|
22 850
|
2 456
|
2 172
|
7 811
|
4 365
|
2 832
|
3 928
|
9 474
|
24 694
|
14 937
|
12 571
|
12 981
|
7 338
|
5 464
|
| Datorii |
4 779
|
1 755
|
95 387
|
119 967
|
120 121
|
55 514
|
61 964
|
103 781
|
134 057
|
124 860
|
38 028
|
58 911
|
80 163
|
97 803
|
127 036
|
143 827
|
| Venituri în avans |
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
3 772
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
| Capitaluri proprii |
93 831
|
198 755
|
139 368
|
129 367
|
160 873
|
152 195
|
183 663
|
197 208
|
213 049
|
232 911
|
38 112
|
18 420
|
24 868
|
37 858
|
56 448
|
62 593
|
| Capital subscris vărsat |
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
| Cont de profit și pierdere | ||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
42 774
|
103 595
|
121 442
|
203 603
|
207 338
|
155 825
|
248 696
|
234 532
|
244 456
|
221 527
|
223 512
|
186 130
|
196 389
|
215 581
|
221 727
|
221 710
|
| Venituri totale |
99 506
|
360 090
|
126 725
|
209 260
|
240 924
|
168 385
|
252 132
|
245 496
|
246 070
|
226 719
|
224 417
|
187 616
|
198 116
|
217 040
|
223 456
|
222 977
|
| Cheltuieli totale |
43 351
|
210 193
|
121 427
|
238 709
|
229 874
|
198 249
|
263 150
|
258 880
|
263 453
|
204 356
|
197 772
|
188 396
|
205 559
|
223 130
|
229 601
|
217 868
|
| Rezultat brut |
+56 155
|
+149 897
|
+5 298
|
−29 449
|
+11 050
|
−29 864
|
−11 018
|
−13 384
|
−17 383
|
+22 363
|
+26 645
|
−780
|
−7 443
|
−6 090
|
−6 145
|
+5 109
|
| Rezultat net |
Față de 2024
+47 407
|
+134 924
|
+3 986
|
−31 506
|
+8 678
|
−31 469
|
−13 545
|
−15 841
|
−19 862
|
+20 063
|
+19 692
|
−6 448
|
−12 990
|
−6 090
|
−6 145
|
+234
|
| Alte date | ||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
—
|
—
|
1
|
2
|
2
|
2
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
4
|
4
|
4
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Întrebări frecvente
-
Ce cifră de afaceri a avut OPTISTAR S.R.L. în 2025?
-
Bilanțul pe 2025 arată o cifră de afaceri netă de 42 774 lei, cu un rezultat net pozitiv (profit) de 47 407 lei.
-
Este OPTISTAR S.R.L. plătitoare de TVA?
-
Nu, OPTISTAR S.R.L. nu este înregistrată în scopuri de TVA.
-
Ce cod CAEN principal are OPTISTAR S.R.L.?
-
Codul CAEN principal declarat la ANAF este 4778 - Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi.
-
Când a fost înființată OPTISTAR S.R.L.?
-
Firma a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 5 septembrie 1992.
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Emite facturi către OPTISTAR S.R.L. în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește OPTISTAR S.R.L.?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.