CUI 3704221
CONSTRUCTUS SRL
CONSTRUCTUS SRL este o firmă din Loc. Petreşti, județul Alba, înființată în 1993. Activitatea principală: CAEN 4100 - Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale. Firma este plătitoare de TVA din 1998 și este înregistrată în RO e-Factura. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 16.4 mil. lei (+44.4% față de 2024), un profit net de 841.8 mii lei și 30 de angajați.
Date de identificare
CUI
3704221
Nr. înregistrare
J1993000219019
EUID
ROONRC.J01/219/1993
Formă juridică
SRL
Județ
Alba
Localitate
Loc. Petreşti
Adresă
STR. PETUNIEI, NR.20
Data înregistrării
06-04-1993
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 06.04.1993
Stare la Registrul Comerțului
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Datele provin din registre publice (ANAF, ONRC, MF). Pentru opoziție sau ștergere scrie la [email protected].
Situația fiscală
Plătitor de TVA
din 01-07-1998
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026
Reprezentanți legali
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
Administrator
Administrator
Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Activități autorizate (CAEN)
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
Coduri CAEN autorizate
Pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.2 (2008)
-
1610 - Tăierea şi rindeluirea lemnului
-
1621 - Fabricarea de furnire şi a panourilor din lemn
-
1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie şi tâmplărie, pentru construcţii
-
1624 - Fabricarea ambalajelor din lemn
-
2361 - Fabricarea produselor din beton pentru construcţii
-
2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru construcţii
-
2363 - Fabricarea betonului
-
2364 - Fabricarea mortarului
-
2365 - Fabricarea produselor din azbociment
-
2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment şi ipsos
-
2370 - Tăierea, fasonarea şi finisarea pietrei
-
3320 - Instalarea maşinilor şi echipamentelor industriale
-
4120 - Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
-
4211 - Lucrări de construcţii a drumurilor şi autostrăzilor
-
4212 - Lucrări de construcţii a căilor ferate de suprafaţă şi subterane.
-
4213 - Construcţia de poduri şi tuneluri
-
4221 - Lucrări de construcţii a proiectelor utilitare pentru fluide
-
4222 - Lucrări de construcţii a proiectelor utilitare pentru electricitate şi telecomunicaţii
-
4291 - Construcţii hidrotehnice
-
4299 - Lucrări de construcţii a altor proiecte inginereşti n.c.a.
-
4311 - Lucrări de demolare a construcţiilor
-
4312 - Lucrări de pregătire a terenului
-
4321 - Lucrări de instalaţii electrice
-
4322 - Lucrări de instalaţii sanitare, de încălzire şi de aer condiţionat
-
4329 - Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
-
4331 - Lucrări de ipsoserie
-
4332 - Lucrări de tâmplărie şi dulgherie
-
4333 - Lucrări de pardosire şi placare a pereţilor
-
4334 - Lucrări de vopsitorie, zugrăveli şi montări de geamuri
-
4339 - Alte lucrări de finisare
-
4391 - Lucrări de învelitori, şarpante şi terase la construcţii
-
4399 - Alte lucrări speciale de construcţii n.c.a.
-
4613 - Intermedieri în comerţul cu material lemnos şi materiale de construcţii
-
4673 - Comerţ cu ridicata al materialului lemnos şi a materialelor de construcţie şi echipamentelor sanitare
-
4674 - Comerţ cu ridicata al echipamentelor şi furniturilor de fierărie pentru instalaţii sanitare şi de încălzire
-
4752 - Comerţ cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă şi a celor pentru vopsit, în magazine specializate
-
4941 - Transporturi rutiere de mărfuri
-
4942 - Servicii de mutare
-
5210 - Depozitări
-
5221 - Activităţi de servicii anexe pentru transporturi terestre
-
6810 - Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
-
6820 - Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
-
7111 - Activităţi de arhitectură
-
7112 - Activităţi de inginerie şi consultanţă tehnică legate de acestea
-
7490 - Alte activităţi profesionale, stiinţifice şi tehnice n.c.a.
-
7732 - Activităţi de închiriere şi leasing cu maşini şi echipamente pentru construcţii
-
8121 - Activităţi generale de curăţenie a clădirilor
-
8122 - Activităţi specializate de curăţenie
-
8129 - Alte activităţi de curăţenie
-
8211 - Activităţi combinate de secretariat
-
8219 - Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat
-
8299 - Alte activităţi de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Indicatori 2025
Cifrele din cel mai recent bilanț, față de anul precedent.
Cifra de afaceri netă
16 391 483
Rezultat net
+841 765
Capitaluri proprii
3 011 660
Număr mediu de salariați
30
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Date financiare
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4120 · set de date MF situatii_financiare_2009 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | |||||||||||||||||
| Active imobilizate |
3 080 148
|
3 555 932
|
3 786 293
|
2 556 915
|
1 816 237
|
1 093 511
|
1 115 885
|
876 590
|
842 646
|
902 989
|
779 391
|
336 610
|
340 017
|
44 413
|
127 690
|
135 875
|
179 475
|
| Active circulante |
2 582 405
|
2 352 144
|
3 332 184
|
1 533 591
|
2 091 928
|
1 841 219
|
986 536
|
534 131
|
315 442
|
247 354
|
242 140
|
85 531
|
157 055
|
238 011
|
221 686
|
214 975
|
99 256
|
| Stocuri |
1 262 144
|
1 461 457
|
741 484
|
1 171 336
|
593 914
|
750 424
|
608 636
|
170 335
|
1 202
|
3 497
|
90 267
|
19 965
|
62 280
|
29 302
|
—
|
11 374
|
2 352
|
| Creanțe |
818 805
|
719 671
|
1 329 394
|
228 331
|
462 699
|
901 087
|
118 564
|
35 333
|
22 852
|
101 262
|
54 388
|
35 606
|
70 139
|
80 561
|
64 975
|
9 642
|
19 447
|
| Casa și conturi la bănci |
501 456
|
171 016
|
1 261 306
|
133 924
|
1 035 315
|
189 708
|
259 336
|
328 463
|
291 388
|
142 595
|
—
|
29 960
|
24 636
|
128 148
|
156 711
|
193 959
|
77 457
|
| Cheltuieli în avans |
65 680
|
229 223
|
56 995
|
29 745
|
29 745
|
3 647
|
—
|
4 645
|
—
|
—
|
—
|
14 455
|
—
|
31 740
|
44 273
|
—
|
—
|
| Datorii |
2 716 573
|
3 407 014
|
4 578 477
|
2 240 475
|
2 168 493
|
1 599 191
|
1 085 028
|
939 535
|
684 580
|
751 106
|
706 547
|
147 916
|
238 274
|
64 605
|
70 889
|
36 258
|
21 593
|
| Capitaluri proprii |
3 011 660
|
2 730 285
|
2 596 995
|
1 879 776
|
1 769 417
|
1 339 186
|
1 017 393
|
475 831
|
473 508
|
399 237
|
314 984
|
288 680
|
258 798
|
249 559
|
322 760
|
314 592
|
257 138
|
| Capital subscris vărsat |
45 000
|
45 000
|
45 000
|
45 000
|
45 000
|
45 000
|
45 000
|
45 000
|
30 000
|
30 000
|
30 000
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
200
|
| Cont de profit și pierdere | |||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
16 391 483
|
11 354 164
|
16 272 106
|
8 534 769
|
4 980 568
|
4 205 652
|
5 431 670
|
2 643 755
|
2 423 979
|
2 887 270
|
2 375 200
|
1 122 734
|
954 439
|
686 972
|
533 175
|
676 185
|
323 118
|
| Venituri totale |
16 775 244
|
11 634 712
|
16 361 876
|
8 284 903
|
4 824 620
|
4 339 777
|
6 039 959
|
2 657 285
|
2 424 049
|
2 887 445
|
2 380 232
|
1 122 766
|
954 593
|
687 091
|
534 579
|
677 072
|
323 187
|
| Cheltuieli totale |
15 773 143
|
11 280 784
|
15 489 209
|
8 124 635
|
4 300 379
|
3 974 288
|
5 372 568
|
2 653 903
|
2 338 131
|
2 788 454
|
2 364 132
|
1 087 263
|
943 577
|
758 996
|
527 066
|
608 674
|
310 795
|
| Rezultat brut |
+1 002 101
|
+353 928
|
+872 667
|
+160 268
|
+524 241
|
+365 489
|
+667 391
|
+3 382
|
+85 918
|
+98 991
|
+16 100
|
+35 503
|
+11 016
|
−71 905
|
+7 513
|
+68 398
|
+12 392
|
| Rezultat net |
Față de 2024
+841 765
|
+296 408
|
+732 108
|
+134 625
|
+459 231
|
+320 300
|
+591 562
|
−12 678
|
+74 271
|
+84 252
|
+10 718
|
+29 823
|
+9 254
|
−73 200
|
+6 311
|
+57 454
|
+8 059
|
| Alte date | |||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
Față de 2024
|
34
|
30
|
31
|
32
|
30
|
30
|
23
|
20
|
20
|
20
|
18
|
17
|
17
|
15
|
8
|
6
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Întrebări frecvente
-
Ce cifră de afaceri a avut CONSTRUCTUS SRL în 2025?
-
Bilanțul pe 2025 arată o cifră de afaceri netă de 16 391 483 lei, cu un rezultat net pozitiv (profit) de 841 765 lei.
-
Este CONSTRUCTUS SRL plătitoare de TVA?
-
Da, CONSTRUCTUS SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iulie 1998.
-
Ce cod CAEN principal are CONSTRUCTUS SRL?
-
Codul CAEN principal declarat la ANAF este 4100 - Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale.
-
Când a fost înființată CONSTRUCTUS SRL?
-
Firma a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 17 februarie 1993.
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Emite facturi către CONSTRUCTUS SRL în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește CONSTRUCTUS SRL?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.