CUI 5300319
START SA
START SA este o firmă din Sector 1, București, înființată în 1994. Activitatea principală: CAEN 4690 - Comerţ cu ridicata nespecializat. Firma este plătitoare de TVA din 1994 și este înregistrată în RO e-Factura. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 62.8 mil. lei (−4.0% față de 2024), un profit net de 9 mil. lei și 96 de angajați.
Date de identificare
CUI
5300319
Nr. înregistrare
J1994003437408
EUID
ROONRC.J1994003437408
Formă juridică
SA
Județ
București
Localitate
Sector 1
Adresă
STR. SIRIULUI, NR.36-40
Data înregistrării
07-03-1994
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 25.02.1994
Stare la Registrul Comerțului
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Datele provin din registre publice (ANAF, ONRC, MF). Pentru opoziție sau ștergere scrie la [email protected].
Situația fiscală
Plătitor de TVA
din 04-03-1994
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026
Reprezentanți legali
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
Administrator
reprezentant al persoanei juridice
Administrator
Administrator
Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Activități autorizate (CAEN)
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN principal
4690 - Comerţ cu ridicata nespecializatCoduri CAEN autorizate
Pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.3 (2025)
-
4634 - Comerţ cu ridicata al băuturilor
-
4636 - Comerţ cu ridicata al zahărului, ciocolatei şi produselor zaharoase
-
4637 - Comerţ cu ridicata cu cafea, ceai, cacao şi condimente
-
4638 - Comerţ cu ridicata specializat al altor alimente
-
4639 - Comerţ cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi şi tutun
-
4643 - Comerţ cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio şi televizoarelor
-
4644 - Comerţ cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, şi produse de întreţinere
-
4645 - Comerţ cu ridicata al produselor cosmetice şi de parfumerie
-
4647 - Comerţ cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor şi a articolelor de iluminat
-
4649 - Comerţ cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
-
4650 - Comerţ cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii
-
4664 - Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente
-
4683 - Comerţ cu ridicata al materialului lemnos şi a materialelor de construcţie şi echipamentelor sanitare
-
4685 - Comerţ cu ridicata al produselor chimice
-
4686 - Comerţ cu ridicata al altor produse intermediare
-
4941 - Transporturi rutiere de mărfuri
-
5210 - Depozitări
-
5224 - Manipulări
-
6820 - Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
-
7020 - Activităţi de consultanţă în afaceri și management
-
8292 - Activităţi de ambalare
-
8299 - Alte activități de servicii-suport pentru întreprinderi n.c.a.
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Indicatori 2025
Cifrele din cel mai recent bilanț, față de anul precedent.
Cifra de afaceri netă
62 801 869
Rezultat net
+9 011 808
Capitaluri proprii
83 436 703
Număr mediu de salariați
96
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Date financiare
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4690 · set de date MF situatii_financiare_2009 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | |||||||||||||||||
| Active imobilizate |
48 724 987
|
38 925 079
|
35 457 519
|
36 094 323
|
27 439 771
|
27 416 271
|
26 685 418
|
23 588 891
|
23 481 790
|
18 970 555
|
19 342 383
|
17 943 666
|
18 501 081
|
19 139 257
|
16 020 820
|
11 602 197
|
8 611 157
|
| Active circulante |
47 050 376
|
52 749 746
|
47 687 412
|
44 137 069
|
43 309 772
|
39 506 648
|
34 905 656
|
29 620 535
|
24 663 294
|
29 611 787
|
23 297 070
|
25 070 395
|
21 682 366
|
20 483 318
|
20 770 594
|
16 202 964
|
14 806 510
|
| Stocuri |
6 981 066
|
8 061 020
|
7 853 829
|
6 698 652
|
8 013 754
|
7 058 109
|
7 054 541
|
6 303 285
|
5 637 117
|
4 925 857
|
4 293 898
|
2 802 121
|
3 179 806
|
3 546 281
|
4 139 197
|
2 636 760
|
2 332 053
|
| Creanțe |
11 842 812
|
11 612 602
|
12 936 825
|
13 416 582
|
13 437 694
|
14 522 908
|
12 468 893
|
11 119 234
|
10 688 460
|
16 190 312
|
13 840 678
|
11 994 724
|
12 348 074
|
11 917 788
|
11 479 779
|
8 236 418
|
6 906 099
|
| Casa și conturi la bănci |
28 226 498
|
33 076 124
|
26 896 758
|
24 021 835
|
21 858 324
|
17 925 631
|
15 382 222
|
12 198 016
|
8 337 717
|
8 495 618
|
5 162 494
|
10 273 550
|
6 154 486
|
5 019 249
|
5 151 618
|
5 329 786
|
5 568 358
|
| Cheltuieli în avans |
133 996
|
126 860
|
132 527
|
106 755
|
117 455
|
80 980
|
88 736
|
55 665
|
57 411
|
70 326
|
70 687
|
70 367
|
131 461
|
159 974
|
232 508
|
102 307
|
122 448
|
| Datorii |
12 445 152
|
10 145 843
|
9 807 078
|
13 885 013
|
12 088 714
|
11 062 245
|
8 296 045
|
7 759 299
|
6 440 048
|
11 846 608
|
10 049 591
|
8 558 280
|
10 051 098
|
10 944 052
|
11 854 642
|
5 126 658
|
5 484 620
|
| Venituri în avans |
27 504
|
27 504
|
27 504
|
27 504
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
| Capitaluri proprii |
83 436 703
|
81 628 338
|
73 442 876
|
66 425 630
|
58 778 284
|
55 941 654
|
53 383 765
|
45 505 792
|
41 762 447
|
36 806 060
|
32 660 549
|
34 526 148
|
30 263 810
|
28 838 497
|
25 169 280
|
22 780 810
|
18 055 495
|
| Capital subscris vărsat |
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
4 347 000
|
| Cont de profit și pierdere | |||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
62 801 869
|
65 387 409
|
61 446 707
|
61 008 133
|
61 587 520
|
58 805 822
|
49 774 587
|
45 678 010
|
47 091 786
|
52 293 150
|
42 027 272
|
39 290 219
|
36 059 846
|
35 239 931
|
29 015 587
|
26 578 972
|
24 076 773
|
| Venituri totale |
68 269 745
|
70 806 431
|
62 962 214
|
62 561 760
|
62 061 227
|
59 466 767
|
55 086 119
|
46 295 267
|
47 496 853
|
53 012 489
|
42 665 123
|
39 725 624
|
36 582 618
|
35 823 943
|
29 572 786
|
27 259 014
|
25 160 719
|
| Cheltuieli totale |
58 396 581
|
59 395 342
|
54 864 657
|
55 954 457
|
55 424 452
|
53 886 132
|
46 640 144
|
41 945 847
|
41 692 224
|
47 078 313
|
38 328 327
|
34 897 695
|
32 869 369
|
31 525 036
|
26 078 357
|
23 029 012
|
21 023 250
|
| Rezultat brut |
+9 873 164
|
+11 411 089
|
+8 097 557
|
+6 607 303
|
+6 636 775
|
+5 580 635
|
+8 445 975
|
+4 349 420
|
+5 804 629
|
+5 934 176
|
+4 336 796
|
+4 827 929
|
+3 713 249
|
+4 298 907
|
+3 494 429
|
+4 230 002
|
+4 137 469
|
| Rezultat net |
Față de 2024
+9 011 808
|
+10 385 461
|
+7 017 246
|
+5 723 615
|
+5 736 629
|
+4 857 889
|
+7 877 973
|
+3 743 345
|
+4 956 387
|
+5 145 510
|
+3 734 401
|
+4 079 719
|
+3 150 213
|
+3 669 216
|
+3 014 419
|
+3 622 550
|
+3 588 305
|
| Alte date | |||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
Față de 2024
|
96
|
96
|
102
|
103
|
103
|
105
|
101
|
104
|
98
|
84
|
80
|
83
|
74
|
64
|
65
|
65
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Întrebări frecvente
-
Ce cifră de afaceri a avut START SA în 2025?
-
Bilanțul pe 2025 arată o cifră de afaceri netă de 62 801 869 lei, cu un rezultat net pozitiv (profit) de 9 011 808 lei.
-
Este START SA plătitoare de TVA?
-
Da, START SA este înregistrată în scopuri de TVA din 4 martie 1994.
-
Ce cod CAEN principal are START SA?
-
Codul CAEN principal declarat la ANAF este 4690 - Comerţ cu ridicata nespecializat.
-
Când a fost înființată START SA?
-
Firma a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 25 februarie 1994.
Sursa: ANAF · actualizat 17-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Emite facturi către START SA în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește START SA?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.