CUI 551751
"BERTIS" SRL
"BERTIS" SRL este o firmă din Sfântu Gheorghe, județul Covasna, înființată în 1992. Activitatea principală: CAEN 4632 - Comerţ cu ridicata al cărnii şi produselor din carne, peşte şi produse din pește, crustacee şi moluşte. Firma este plătitoare de TVA din 1993 și este înregistrată în RO e-Factura. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 195.3 mil. lei (−1.9% față de 2024), un profit net de 5.4 mil. lei și 467 de angajați.
Date de identificare
CUI
551751
Nr. înregistrare
J1992000476147
EUID
ROONRC.J1992000476147
Formă juridică
SRL
Județ
Covasna
Localitate
Sfântu Gheorghe
Adresă
STR. OZUNULUI, NR.6
Data înregistrării
27-11-1992
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 27.11.1992
Stare la Registrul Comerțului
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Datele provin din registre publice (ANAF, ONRC, MF). Pentru opoziție sau ștergere scrie la [email protected].
Situația fiscală
Plătitor de TVA
din 01-08-1993
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026
Reprezentanți legali
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
Administrator
Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Activități autorizate (CAEN)
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN principal
4632 - Comerţ cu ridicata al cărnii şi produselor din carne, peşte şi produse din pește, crustacee şi moluşteCoduri CAEN autorizate
Pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.3 (2025)
-
1013 - Fabricarea produselor din carne (inclusiv din carne de pasăre)
-
1071 - Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie
-
1072 - Fabricarea biscuiților și pișcoturilor; fabricarea prăjiturilor și a produselor conservate de patiserie
-
1085 - Fabricarea de mâncărururi preparate
-
1089 - Fabricarea altor produse alimentare n.c.a.
-
3512 - Producţia de energie electrică din resurse regenerabile
-
4631 - Comerţ cu ridicata al fructelor şi legumelor
-
4633 - Comerţ cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor şi grăsimilor comestibile
-
4634 - Comerţ cu ridicata al băuturilor
-
4635 - Comerţ cu ridicata al produselor din tutun
-
4636 - Comerţ cu ridicata al zahărului, ciocolatei şi produselor zaharoase
-
4637 - Comerţ cu ridicata cu cafea, ceai, cacao şi condimente
-
4638 - Comerţ cu ridicata specializat al altor alimente
-
4639 - Comerţ cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi şi tutun
-
4645 - Comerţ cu ridicata al produselor cosmetice şi de parfumerie
-
4690 - Comerţ cu ridicata nespecializat
-
4711 - Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
-
4712 - Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
-
4722 - Comerţ cu amănuntul al cărnii şi al produselor din carne
-
4724 - Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și al produselor zaharoase
-
4941 - Transporturi rutiere de mărfuri
-
5210 - Depozitări
-
5224 - Manipulări
-
5225 - Activități de servicii logistice pentru transporturi
-
5226 - Alte activităţi anexe transporturilor
-
5510 - Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare
-
5540 - Intermedieri pentru servicii de cazare
-
5590 - Alte servicii de cazare
-
5611 - Restaurante
-
5612 - Activități ale unităților mobile de alimentație
-
5621 - Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente
-
5622 - Alte servicii de alimentație n.c.a.
-
5630 - Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor
-
6820 - Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
-
7311 - Activităţi ale agenţiilor de publicitate
-
7412 - Design grafic și activități de comunicare vizuală
-
7711 - Activităţi de închiriere şi leasing cu autoturisme şi autovehicule rutiere uşoare
-
7712 - Activităţi de închiriere şi leasing cu autovehicule rutiere grele
-
7751 - Servicii de intermediere pentru închirierea și leasingul autoturismelor, autorulotelor și remorcilor
-
7990 - Alte servicii de rezervare și asistență turistică
-
8230 - Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
-
8292 - Activităţi de ambalare
-
9329 - Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026
Indicatori 2025
Cifrele din cel mai recent bilanț, față de anul precedent.
Cifra de afaceri netă
195 268 490
Rezultat net
+5 395 435
Capitaluri proprii
16 152 960
Număr mediu de salariați
467
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Date financiare
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4632 · set de date MF situatii_financiare_2009 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | |||||||||||||||||
| Active imobilizate |
20 478 718
|
14 622 659
|
17 412 462
|
15 149 532
|
14 934 894
|
13 492 094
|
12 627 390
|
10 683 648
|
9 452 098
|
17 929 697
|
16 866 494
|
15 550 958
|
12 622 486
|
9 727 992
|
7 889 596
|
7 246 809
|
5 973 553
|
| Active circulante |
37 166 591
|
34 509 556
|
39 464 851
|
37 605 000
|
30 269 439
|
26 734 844
|
29 435 335
|
26 907 028
|
18 603 455
|
15 453 491
|
11 360 311
|
8 352 697
|
7 492 196
|
5 849 637
|
5 097 340
|
4 831 768
|
4 159 321
|
| Stocuri |
7 953 220
|
7 331 513
|
7 004 736
|
10 775 283
|
8 453 314
|
8 899 776
|
8 534 484
|
7 679 949
|
6 566 369
|
5 260 554
|
4 579 675
|
4 242 899
|
3 845 157
|
3 243 779
|
2 878 939
|
2 783 616
|
2 179 398
|
| Creanțe |
5 295 474
|
6 001 650
|
17 369 263
|
12 792 931
|
9 926 240
|
9 881 551
|
9 025 282
|
8 816 969
|
5 328 074
|
2 905 596
|
2 104 113
|
2 367 867
|
1 962 029
|
2 069 268
|
1 693 715
|
1 350 199
|
1 584 025
|
| Casa și conturi la bănci |
23 917 897
|
21 176 393
|
15 090 852
|
14 036 786
|
11 889 885
|
7 953 517
|
11 875 569
|
10 410 110
|
6 709 012
|
7 191 938
|
4 563 102
|
1 543 651
|
1 620 997
|
460 706
|
461 580
|
583 861
|
278 823
|
| Cheltuieli în avans |
—
|
190 247
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
3 501
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
1 287
|
9 965
|
37 244
|
| Datorii |
41 492 349
|
38 442 501
|
36 389 150
|
37 833 896
|
29 341 003
|
25 601 431
|
28 521 171
|
28 472 090
|
21 471 321
|
25 500 751
|
13 680 331
|
13 713 361
|
12 983 785
|
10 443 016
|
8 793 743
|
8 660 046
|
7 821 223
|
| Venituri în avans |
—
|
—
|
9 174
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
67 553
|
88 969
|
11 640
|
30 516
|
704
|
37 963
|
20 280
|
30 390
|
| Provizioane |
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
68 107
|
68 107
|
85 171
|
63 761
|
63 761
|
—
|
| Capitaluri proprii |
16 152 960
|
10 879 961
|
20 478 989
|
14 920 636
|
15 863 330
|
14 625 507
|
13 541 554
|
9 118 586
|
6 587 733
|
7 814 884
|
14 457 505
|
10 110 547
|
7 032 274
|
5 048 738
|
4 092 756
|
3 344 455
|
2 318 505
|
| Capital subscris vărsat |
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
1 000 000
|
| Cont de profit și pierdere | |||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
195 268 490
|
199 141 690
|
304 957 781
|
285 542 228
|
236 575 745
|
215 847 881
|
222 860 108
|
193 178 598
|
175 084 203
|
148 602 434
|
117 574 305
|
105 746 524
|
97 096 207
|
87 592 251
|
79 054 633
|
72 188 855
|
69 955 511
|
| Venituri totale |
199 259 816
|
201 016 459
|
315 438 012
|
290 227 010
|
240 299 557
|
218 731 841
|
225 215 591
|
204 525 986
|
177 016 108
|
150 584 859
|
121 137 452
|
108 659 499
|
99 371 033
|
88 667 318
|
79 569 607
|
73 075 826
|
70 261 950
|
| Cheltuieli totale |
193 186 415
|
195 115 296
|
307 686 379
|
280 649 776
|
238 151 040
|
215 899 203
|
219 400 327
|
200 313 845
|
171 649 016
|
145 264 256
|
116 856 719
|
105 229 495
|
97 202 541
|
87 555 229
|
78 692 820
|
71 858 066
|
69 270 813
|
| Rezultat brut |
+6 073 401
|
+5 901 163
|
+7 751 633
|
+9 577 234
|
+2 148 517
|
+2 832 638
|
+5 815 264
|
+4 212 141
|
+5 367 092
|
+5 320 603
|
+4 280 733
|
+3 430 004
|
+2 168 492
|
+1 112 089
|
+876 787
|
+1 217 760
|
+991 137
|
| Rezultat net |
Față de 2024
+5 395 435
|
+4 092 917
|
+6 917 048
|
+8 530 990
|
+1 801 577
|
+2 272 694
|
+4 950 887
|
+3 672 068
|
+4 526 343
|
+4 757 379
|
+3 743 902
|
+3 085 673
|
+1 863 329
|
+955 982
|
+748 302
|
+1 053 006
|
+858 941
|
| Alte date | |||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
Față de 2024
|
473
|
533
|
573
|
616
|
616
|
592
|
541
|
571
|
528
|
441
|
411
|
354
|
323
|
294
|
233
|
201
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Întrebări frecvente
-
Ce cifră de afaceri a avut "BERTIS" SRL în 2025?
-
Bilanțul pe 2025 arată o cifră de afaceri netă de 195 268 490 lei, cu un rezultat net pozitiv (profit) de 5 395 435 lei.
-
Este "BERTIS" SRL plătitoare de TVA?
-
Da, "BERTIS" SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 1 august 1993.
-
Ce cod CAEN principal are "BERTIS" SRL?
-
Codul CAEN principal declarat la ANAF este 4632 - Comerţ cu ridicata al cărnii şi produselor din carne, peşte şi produse din pește, crustacee şi moluşte.
-
Când a fost înființată "BERTIS" SRL?
-
Firma a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 8 iunie 1992.
Sursa: ANAF · actualizat 14-10-2026 Sursa: ONRC (data.gov.ro) · actualizat 12-10-2026 Sursa: MF bilanț 2025 · actualizat 09-10-2026
Emite facturi către "BERTIS" SRL în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește "BERTIS" SRL?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.