CUI 5759568
OPTIMISM SRL
OPTIMISM SRL este o firmă din Sat Laza Com. Laza, județul VASLUI, înființată în 1994. Activitatea principală: CAEN 4711 - Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun. Firma nu este plătitoare de TVA. În 2025 a raportat o cifră de afaceri de 297.5 mii lei (+2.4% față de 2024), o pierdere netă de 6.2 mii lei și 2 angajați.
CUI
5759568
Nr. înregistrare
J1994000409370
EUID
ROONRC.J1994000409370
Formă juridică
SRL
Județ
VASLUI
Localitate
Sat Laza Com. Laza
Adresă
STR. GRIGORE URECHE, NR.27
Cod CAEN principal
4711 - Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Data înregistrării
10-06-1994
Stare înregistrare
INREGISTRAT din data 10.06.1994
Stare la Registrul Comerțului
Plătitor de TVA
TVA la încasare
Înregistrat în RO e-Factura
Contribuabil inactiv
Persoanele înscrise la Registrul Comerțului ca reprezentanți ai firmei.
ACATRINEI IULIAN PETRU
Administrator
Codurile CAEN înscrise la Registrul Comerțului, pe revizii: Rev.2 și Rev.3 dau sensuri diferite aceluiași cod.
CAEN Rev.3 (2025)
-
4711 - Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
-
4712 - Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
-
4721 - Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
-
4724 - Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și al produselor zaharoase
-
4751 - Comerț cu amănuntul al textilelor
-
4753 - Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și al altor acoperitoare de podea
-
4764 - Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
-
4771 - Comerț cu amănuntul al îmbrăcăminții
-
4772 - Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
-
4775 - Comerţ cu amănuntul al produselor cosmetice şi de parfumerie
-
4776 - Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și al hranei pentru acestea
-
5630 - Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor
Indicatori din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor.
Cifra de afaceri netă
Rezultat net
|
Indicator
(RON)
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2025 · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2024_actualizat · importat la 09-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare2023 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2022 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț prescurtat · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2021 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2020 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2010 · importat la 08-10-2026
|
Bilanț complet · CAEN 4711 · set de date MF situatii_financiare_2009 · importat la 08-10-2026
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bilanț | |||||||||||||||||
| Active imobilizate |
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
1 377
|
| Active circulante |
90 828
|
76 020
|
75 586
|
69 775
|
54 897
|
43 478
|
44 773
|
55 238
|
46 449
|
35 421
|
40 205
|
39 759
|
40 134
|
44 450
|
45 828
|
52 518
|
32 286
|
| Stocuri |
68 379
|
71 227
|
73 620
|
68 874
|
54 749
|
42 806
|
44 291
|
51 917
|
32 172
|
32 655
|
37 182
|
31 771
|
35 482
|
38 237
|
38 778
|
44 078
|
27 024
|
| Creanțe |
20 522
|
963
|
—
|
—
|
—
|
—
|
—
|
90
|
10 001
|
—
|
—
|
65
|
3 426
|
2 478
|
2 487
|
2 601
|
1 986
|
| Casa și conturi la bănci |
1 927
|
3 830
|
1 728
|
460
|
148
|
672
|
482
|
3 231
|
4 276
|
2 766
|
3 023
|
7 923
|
1 226
|
3 735
|
4 563
|
5 839
|
3 276
|
| Datorii |
65 782
|
44 753
|
37 075
|
27 863
|
6 438
|
7 161
|
14 079
|
12 568
|
3 948
|
4 239
|
11 609
|
16 176
|
21 139
|
20 002
|
22 862
|
36 837
|
24 738
|
| Capitaluri proprii |
25 046
|
31 267
|
38 511
|
41 912
|
48 459
|
36 317
|
30 694
|
42 670
|
42 501
|
31 182
|
28 596
|
23 583
|
18 995
|
24 448
|
22 966
|
15 681
|
8 925
|
| Capital subscris vărsat |
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
2 910
|
| Cont de profit și pierdere | |||||||||||||||||
| Cifra de afaceri netă |
Față de 2024
297 484
|
290 467
|
279 481
|
291 459
|
282 824
|
230 421
|
215 185
|
178 361
|
182 275
|
162 977
|
175 621
|
142 440
|
138 360
|
195 685
|
225 072
|
208 844
|
222 355
|
| Venituri totale |
297 484
|
290 467
|
279 496
|
291 459
|
282 824
|
230 421
|
215 185
|
178 361
|
182 275
|
162 977
|
175 621
|
142 550
|
138 557
|
196 154
|
225 301
|
208 941
|
227 430
|
| Cheltuieli totale |
300 729
|
294 808
|
280 100
|
275 852
|
260 814
|
222 667
|
211 560
|
176 407
|
169 133
|
158 762
|
165 339
|
133 685
|
140 193
|
194 147
|
217 643
|
197 311
|
231 950
|
| Rezultat brut |
−3 245
|
−4 341
|
−604
|
+15 607
|
+22 010
|
+7 754
|
+3 625
|
+1 954
|
+13 142
|
+4 215
|
+10 282
|
+8 865
|
−1 636
|
+2 007
|
+7 658
|
+11 630
|
−4 520
|
| Rezultat net |
Față de 2024
−6 221
|
−7 246
|
−3 399
|
+12 692
|
+19 239
|
+5 623
|
+1 474
|
+170
|
+11 319
|
+2 586
|
+5 013
|
+4 588
|
−5 453
|
+1 480
|
+7 286
|
+6 755
|
−8 853
|
| Alte date | |||||||||||||||||
| Număr mediu de salariați |
Față de 2024
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
3
|
3
|
— = neraportat · Valori în RON, numărul de salariați ca medie anuală. Forma bilanțului (ANAF, pentru anii preluați din serviciul web ANAF) apare sub fiecare an; codul CAEN declarat și sursa datelor, la trecerea peste an.
Surse: ANAF, interogat la 12-10-2026 · Registrul Comerțului (ONRC), setul de date firme-02-09-2026, importat la 12-10-2026 · Ministerul Finanțelor, situații financiare importate la 09-10-2026.
Emite facturi către OPTIMISM SRL în 2 minute
Datele firmei se completează automat din ANAF, iar factura pleacă direct în e-Factura.
Vrei să vezi cum plătește OPTIMISM SRL?
În ContApp vezi pentru fiecare client în câte zile își achită facturile și primești alerte pentru întârzieri.